
Det är en fin sommarbild tycker jag. Men jag skulle aldrig gå ut på den bryggan, ser i mina ögon livsfarligt ut!
2026-02-06
Fy tusan vilket räligt (skånska) väder det har varit idag. Blåsigt, kallt och så har det snöat! Ett tag så snöade det i sidled i blåsten. Från taken runtomkring så virvlade snön runt och det såg inte speciellt trevligt ut. Inte så många minus, bara 1 – 2, men oj vad det kändes mycket kallare.
Tänkte inte gå ut men när jag kollade i min almanacka så fick jag ändra mig. Fanns nämligen ett “måste” jobb som ska göras idag. Mitt på dagen var det uppehåll i snöandet så jag klädde på mig och gick ut. Det var minst sagt buskallt. Bara att bita ihop och göra jobbet.
Gick sedan till verandan och satt där och pratade en stund. Kom in på curling och det är en sport som både jag och Yvonne gillar att titta på. Det är en sport som verkligen passar på TV. Inte svårt att följa vad som händer och det är dessutom riktigt spännande ibland.
Jag gick sedan hem, satte in Rulle, lite knepigt i blåsten men det gick med dom knep som jag nu kan (för det mesta). Tillbringade sedan en del tid på eftermiddagen med att titta på curling. Tyvärr gick det inte så bra för det svenska laget men det är inte slut än!!
Pannbiff i löksås och potatis i såsen är en favoriträtt. Det smakar inte likadant utan olika varje gång. Det beror så klart på vilka kryddor som jag använder och det kommer jag inte ihåg utan jag liksom tar det som jag får tag på. Men lite vitlök hamnade där. Blev väldigt gott och mätt blev jag.

Vilket är lättare sagt än gjort.

Vädret lämnar som vanligt en del övrigt att önska. Åtminstone det i Sverige. Här nere håller sig snön uppe i bergen så den slipper vi åtminstone.
Sport är inget jag är särskilt intresserad av vad det än gäller. Hade gärna sett invigningen men det går inte tyvärr,
Ha det så bra/Kram
Vädret idag var bedrövligt här hos oss.
Viss sport är roligt att titta på tycker jag.
Invigningen var helt otroligt fin att följa.