
Bilden är 11 år gammal och vi var på hemväg och har stannat någonstans i norra Tyskland för att övernatta.
2026-10-14
Solen har lyst över oss idag och gett lite mer värme. När molnen ibland la sig framför solen blev det rätt så mycket svalare. Pendlade mellan 9 – 15 plus.Det blåste en del men det var från “rätt” håll så vi hade lä på verandan och satt ute.
Innan jag gick dit så tog jag en promenad ute på vägen. Fick trycka ner kepan ordentligt för att den inte skulle blåsa av och ge sig iväg på egna äventyr utan mig!
Det blev mycket blandade samtalsämne idag, både smått och stort. Som så ofta kom vi in på matprat. Det gillar vi alla att prata om och det tar ju aldrig slut. Dessutom så blir det alltid en del tips om ett och annat. Eftersom vi är några som är mycket förtjusta i att laga mat i af så delar vi mycket gärna med oss om våra erfarenheter på det området.
Ikväll så använde jag inte af. Jag hällde en burk vita bönor i tomatsås i en kastrull och värmde upp. Skar falukorven i mindre bitar och la dom i kastrullen så blev dom också varma. Eftersom jag gillar båda delar så smakade det alldeles utmärkt tillsammans. Tomater och lite annat gott också.
Ska bli en kall natt enligt prognosen, kanske bara enstaka plusgrader men rätt så hyfsat väder i morgon. Kanske lite regn men det ger sig.

Dom fyra orden tycker jag verkligen är mycket bra och har använt dom så ofta som möjligt i väl vuxen ålder. Med ett litet tillägg; kan jag hjälpa till med något så gör jag det!

Alltid trevligt att prata om mat tycker jag. Jag och JR brukar göra det och så kommer vi på nya sätt att tillrätta gamla.
Inga mössor eller kepsar har vi behövt ha här idag. Än så länge har hösten varit mild här nere men vi får väl vår beskärda del vi också så småningom.
Ha det så bra/Kram