
Även denna bild är från Arcade men från en helt annan plats. Parken är mycket fin och det har funnits mycket aktiviteter för ungdomar där när vi har varit där.
2026-10-06
Det blåste inget idag och så skönt det var. När inga moln täckte solen var det riktigt varmt, annars lite svalare, 10 – 17 plus.
Jag packade ihop en del skräp som skulle till sopsorteringen och Rulle blev fullastad. Lite jobbigt att ta mig dit men det gick med god vilja och massor av envishet.
Sedan gick jag till dagens verandahäng och vi satt ute. Som vanligt pratade vi om lite allt möjligt. Det var roligt när vi skulle lista ut vad olika märkliga ord på Göteborgsslang betydde. Inte så lätt för mig men det blev mycket skrattande.
Nu stängs köket i servicehuset närmast mig så jag flyttade över mina frysta varor till det andra kökets frys. Det var mer än vad jag trodde! Eftersom jag fick mat från Coop ikväll så ska även det frysta som finns där få plats och det kommer det att göra. Men fullt blev det.
Efter att ha packat in allt dit det skulle så var det hög tid för mig att få mat. Det blev varmkorv samt criss cross pommes i af med ketchup, senap, bostongurka, tomat och lite annat. Smakade bra i all sin enkelhet.
För övrigt var jag nöjd med leveransen och allt stämde. Och både tomater och potatis såg bra ut. Det var långa bäst före datum på chark, ost och annat. Det uppskattar jag.
Enligt väderprognosen ska det mest bli regn hela dagen i morgon men hoppas det inte stämmer! Men inget väder ska hindra oss för att ha ett litet kräftkalas här tillsammans i morgon!

Man ser ofta samma sak men uppfattar det helt olika beroende på vem man är och var i livet man befinner sig! Det tycker jag att man inte ska glömma!

Visst är det så att man ser saker på olika sätt beroende på var i livet man befinner sig, men att kunna se saker från andras perspektiv verkar inte vara så vanligt.
Det är så mycket Jag hela tiden.
Hoppas ni får en fin kräftskiva i morgon.
Ha det så bra/Kram