
Liérganes i regionen Cantabria i norra Spanien. Eftersom denna ort har sett likadan ut sedan 16 – 1700 talet ser det nog ut så även idag. Här är det viktigt att bevara det gamla och fina.
2026-10-28
Väderprognosen stämde för det blev en skönt solig höstdag idag. Himlen var mestadels blå och solen värmde så skönt. Tyvärr kom det lite moln på eftermiddagen och som tidvis skymde solen och då blev det svalare, 11 – 17 plus.
Gick till sopsorteringen idag. Fy vad mycket avfall det blir även om man är själv. Fortsatte sedan till verandan och det var skönt att kunna sitta ute och prata idag.
Det kändes verkligen hemskt när man hörde/läste om den mycket svåra tågolyckan som hände i Spanien idag. Vi pratade om det och följde vad som hände genom olika nyhetssändningar. Dödsfallen har stigit hela dagen och det är så tragiskt och sorgligt.
Eftersom vi varit rätt så mycket i Spanien genom åren så känns det mycket nära och vi känner sorg över denna hemska olycka.
Idag var det dags för mat från Coop och det satt jag och väntade på mot kvällen. Bilen kom strax innan sju och lastade in fem välfyllda papperskassar med det som jag hade handlat plus en 6-pack med kolsyrat vatten. Dom stora flaskorna alltså. Gick först till stora frysen och packade in det frysta i den. Hemma igen så blev kylskåpet fullt och sedan dom skåp som skulle innehålla allt annat. Allt stämde och tomaterna, rödlök och potatis var utan anmärkningar. Nu är stora och lilla frysarna fulla och jag ska nog klara mig minst tre veckor.
Det tog en stund innan allt var på plats och sedan skulle påsarna vikas ihop och förpassas dit där dom förvaras. När man bor på liten yta så gäller det att allt läggs på plats med en gång. Kan väldigt lätt bli mycket rörigt annars.
Stekte färdiga små delikatessköttbullar från frysen i af och kokte makaroner på spisen på vanligt sätt. Så klart blev det en del ketchup på samt riven parmesan. Smakade bra som vanligt.
Ska troligen bli lite blandat väder i morgon med lite regn och sol men inte så speciellt kallt.

Tyvärr ligger det nog en hel del sanning i det. Misstänker att en del av världen styrs av avundsjuka, makt och penningbegär.

Människor kan vara hemska varelser och jämfört med djuren dödar vi av avundsjuka och svartsjuka, vilket ett djur aldrig gör.
Det som nu hänt i Spanien skulle ju aldrig hända igen men även denna gång är det den mänskliga faktorn.
Det börjar bli lite för mycket skit nu tycker jag.
Ha det så bra/Kram