Mycket social dag och det var mycket trevligt.

Grönskande sommaräng ner mot Viskan. Underbar bild från en härlig junidag.

2026-06-05

I natt lät det som om det regnade småspik på taket och jag trodde nästan det skulle bli små spikhål men det blev det inte (tror jag för jag har inte kollat). Ljudet var mycket högt och öronbedövande. Det slutade efter ett tag och så somnade jag om. 

På morgonen var det växlande molnighet, 12  plus och även växlande vindar. Senare på dagen blev det omkring 19 plus och rätt så behagligt. 

Jag tog på mig och gick ut på en liten runda. Blev inte så långt för jag tyckte det mulnade till och började tro att det skulle komma en skur. Den valde att ta en annan väg så här regnade det inte. Så jag gick till verandan och satte mig en stund. Vi var några där som vanligt och det blev mycket snack och många glada skratt. 

Skulle hämta mat i frysen på hemvägen men det glömde jag bort. Hemma blev det kaffe och en macka som vanligt. Satt sedan och surfade runt och läste lite här och där samt i min bok. 

Vid fyra tiden gick jag till verandan igen för jag hade fått en inbjudan att komma dit då. Det bjöds på en hembakad äppelpaj med vaniljsås som en granne hade gjort. Campingen bjöd på kaffe. Det smakade supergott. Satt sedan kvar en stund under glatt samspråk och vi hade det mycket trevligt. 

Det blev sedan dags att gå hem och då gick jag först till frysen för att hämta den mat som jag skulle hämtat tidigare. Fortsatte sedan hem och la in något i frysen, något i kylen och något fick vara framme för att tina upp lite. 

Till middag ikväll värmde jag en fryst enportionsrätt i af och det går hur bra som helst. Det var Oxjärpar med gräddsås och minirösti samt grönsaker. Tyvärr hade jag missat att det fanns paprika bland grönsakerna men det gick rätt så lätt att plocka bort dom bitarna. Smakade rätt så hyfsat men jag kommer inte att köpa det igen. 

Det har varit en väldigt trevlig dag och jag har varit rätt så social med mina mått mätt. På kvällen efter middagen var jag mycket trött och det var så skönt att bara få sitta och njuta av att lyssna på radion. Det var sport och även en del från Sweden Rock Festival. Mycket hårdrock spelades det men jag har faktiskt nu på gamla dar börjat gilla en del av det. Man är absolut aldrig för gammal för att upptäcka något nytt att gilla. Eller hur??

Det vet ni men det vet inte jag. Kan ni möjligen upplysa mig om det??

2 reaktioner till “Mycket social dag och det var mycket trevligt.”

  1. Du har börjat gilla rock och jag har börjat lyssna på opera. Musiksmaken förändras nog hela tiden och idag lyssnar jag på sådant jag aldrig skulle brytt mig om tidigare.
    Skulle säga att min musiksmak har blivit vidgad mycket med åren.
    Hoppas du får en fin nationaldag.

    Ha det så bra/Kram

    1. Det är positivt att man kan utvecklas under tid.
      Tack det samma!
      Kram

Kommentarer inaktiverade.