En blåsig och regnig dag som fick bli en innedag

Detta är ett fotografi från Empuriabrava i Spanien, ofta kallad ”Spaniens Venedig” på grund av sina omfattande kanalsystem. En helt underbar plats som är mycket vacker.

2026-04-02

Nu har det trista, gråa regniga vädret återkommit och blåsten bara fortsätter. Rätt så svalt idag, 2 – 8 plusgrader.

Tänkte gå ut en sväng under dagen men det regnade från och till nästan hela tiden. Dessutom så visste jag inte vilken jacka jag skulle ta på mig eller om jag skulle ta på regnkappan! Men det är inte så roligt att komma in i husbilen med våta kläder så jag bestämde mig för att inte gå ut. Så jag saknade den lilla sammankomsten vid verandan. 

Jag har inte slutat läsa men jag slutat skriva om böckerna när jag har läst dom. Kommer istället att skriva om när jag har hittat någon ny författare som jag har blivit förtjust i. 

Nu har jag läst två böcker av en dansk författare som heter Inger Gammelgaard Madsen. Det är en serie med polisen Roland(o) Benito (från Italien), en journalist, en fotograf och en praktikant. Det utspelar sig på Jylland i Århus med omnejd. Fina miljöskildringar och ett bra persongalleri. Huvudpersonerna får man följa både privat och under arbetet och det ger en bra dimension till handlingen. Dom två som jag har läst har varit spännande och med ett högt tempo från början till slut. Den första heter “Dockan” och den andra “Mord på begäran”. 

Till middag blev det potatis i tunna skivor i af med lite goda kryddor. Jag la sedan på en schnitzel från frysen som fick bli färdig samtidigt som potatis var det. Sprayade med olja först på potatisen och sedan på schnitzeln. Blev det någon sås till kanske någon undrar? Dom flesta vet nog redan svaret och det blev så klart beasås från plastflaska. 

Nu är det långfredag i morgon och troligen går den lika fort som en vanlig fredag!!!

Kan inget annat än att hålla med!! Det är tufft ibland!

5 reaktioner till “En blåsig och regnig dag som fick bli en innedag”

  1. Jag gör ofta så att jag läser eller lyssnar ska jag väl säga på böcker av en författare som jag hittat och tycker om. Lyssnar mycket nu när jag skriver och det verkar vara bra för mig då jag blir så inspirerad.
    För oss har vädret bättrat sig och det blir varmare och soligare för var dag. Efterlängtat måste jag säga.

    Ha det så bra/Kram

    1. Ett bra sätt att hitta inspiration på.
      Nu bli väl vädret hos er bara bättre och bättre?

      Kram

Kommentarer inaktiverade.