För halt för att gå ut

Ibland har vi även parkerat på en sandstrand med havsutsikt. Men vi var inte så förtjusta i att stå där. Fy så mycket sand som kom in i husbilen och det gillade vi inte.

2025-01-15

Fortsatt töväder med lite regn, plus 2 till 5 grader och en iskall vind som kylde av allt effektivt. Så var vädret helt kortfattat idag. 

Att gå ut var det inte att tänka på. Vatten ovanpå det isfrusna underlaget håller jag mig borta ifrån. Finns knappast något som kan vara mer halt, (möjligen svarthalka  på asfaltväg). Det är grusat så jag kan gå bak och ta fram Rulle, men sen då? Troligen kommer både jag och Rulle att hamna någonstans där vi absolut inte vill vara. Kanske i en snödriva eller värre på det blöta underlaget och då blir det svårt för mig att komma upp. Och fy tusan vad våt och mörbultad jag skulle bli!

Nej, jag gör som min mamma gjorde, hon vägrade  gå ut när det var så halt och det gör jag också. Man ska lyssna på sin mamma som hör av sig från himlen med goda råd ibland. Eller kanske är det bara mitt eget sunda förnuft som håller låda! Hur som helst så gick jag inte ut. Det blev pedalträning två gånger idag. 

Jag väntade på mat från Coop idag och bilen kom redan innan 16 idag. Jag blev förvånad för den skulle inte komma förrän mellan 17 och 21. Men så bra jag tyckte det var för då kunde jag packa upp och sätta in varorna där det skulle vara. 

Jag brukar alltid vara mycket nöjd men det var jag inte idag. Jag godkänner att dom får byta ut det som inte finns mot likvärdig vara. Idag hade dom bytt ut fiskgratäng i räksås mot Karins lasagne. Det tyckte jag inte var likvärdigt och dessutom så fanns det redan en lasagne i leveransen som jag hade beställt. Av mina sju tomater så var fem helt undermåliga och dåliga. Fem av dom kommer inom några dagar endast duga till att göra något annat av. Och sedan så fick jag ett smörpaket där det stod God Jul på. Kollade på bäst före datum och det var 2026-01-20, lite kort tyckte jag. Tror att den personal som plockade mina varor idag hade en väldigt dålig dag.  Sånt kan ju hända!

Så klart ringde jag upp kundtjänst för att framföra mina klagomål. Deras kundservice är helt suverän och så otroligt vänlig och serviceinriktad. Jag får återbetalt dom varor som jag har klagat på utan problem. Det kallar jag bra kundservice. Självklart kommer jag att fortsätta handla där för att det är bara Coop i Borås som har utkörning hit. 

Mat ville jag ju ha även i kväll. Det blev en sån där avlång Pizza capricciosa med extra allt  som jag lade på lite extra skinka och ost. Den smakade bra och att det även fanns lite skivade tomater, rödlök och salladsost var inte alls fel. 

Visst kan det vara så?

2 reaktioner till “För halt för att gå ut”

  1. Precis det som jag avskyr med vintern. Först ska det snöa och man ska pulsa runt och frysa. Sedan töar det och blir vått och halt. Blåser gör det av och till hela tiden.
    Nej, allt det har jag fått nog av och det är ju rent av livsfarligt när man blir äldre.
    Ta hand om dig.

    Ha det så bra /Kram

    1. Jag avskyr verkligen vinter när det är som för närvarande.
      Nu töar det och nästa vecka ska det bli minusgrader igen.

      Kram

Kommentarer inaktiverade.