Många husbilar här

Visst är dessa krukor så söta.

2024-12-30

Sista måndagen för detta år var solig och molnfri med bara en svag vind. Efter en något kylig natt fortsatte det med en sval morgon, 13 plus. Det blev sedan varmare när solen gassade, 17 – 20 plus.

Gick till Aldi med min lilla inköpslista. Letade efter något spännande att äta till i morgon och hittade något som såg intressant ut. Tror det är anka för det liknar det på bilden. Köpte även en liten paket med rökt lax för det tycker jag är så gott. Räkor har jag i frysen. Får se när jag äter vad. Det är öppet i morgon om det skulle vara något jag skulle bli sugen på. På nyårsdagen är det däremot stängt.

Ett tag i dag var det kö en bit ut på gatan för att kunna komma in. Det var sex husbilar som kom samtidigt, samtliga tyskar. För övrigt drällde det in nya ekipage hela dagen. Rätt så fullt nu och en del platser som är tomma är inte lediga för det står koner på dom. Tydligen populärt att fira nyår i Peniche.

I kväll blev det pannbiff med löksås och kokt potatis. Smakade bra med lite lingonsylt till.

Det är inte så lätt, gäller att jobba på.

2 reaktioner till “Många husbilar här”

  1. Du kommer upp det är jag säker på. Men vem har sagt att livet skulle vara lätt?
    Plötsligt rämnar det trygga som man haft och det är riktigt fy fan.
    Men nu ska det bli ett nytt år och vi tänker äta lax och god sås till det.

    //Kram

    1. Jag ger inte upp. Det är tungt ibland för att man ska kunna känna glädje sedan.
      Den maten blir säkert jättegod.
      Kram

Kommentarer inaktiverade.