2024-11-21
Lite varken eller väder i dag, 18 plus på morgonen och lite varmare på dagen. För att inte tappa strukturen på min dag så började jag med en morgonpromenad. Rensar hjärnan lite när man är ute och går.
Men sedan föll det. Strax efter tio knackade det på dörren. Det var Rita, taxichauffören som kör mig till sjukhuset och hjälper där. Doktorn hade ringt till henne och hon ville träffa mig snarast.
Fick ett samtal från min svägerska också. Hon undrade hur det gick efter att ha kollat lite på bloggen. Vi pratade en stund och tack för att du ringde.
När jag väntade på Rita så ringde dom från SOS Köpenhamn och undrade hur det gick. Jag hörde av mig till dom med sms när jag kom hem igen.
En halvtimme senare kom Rita och hämtade mig och så åkte vi till sjukhuset. Otroligt många bilar och hitta ingen plats att parkera på. Man måst köra förbi en vaktkur innan man får köra in. Nu när vi kom för andra gången blev Rita hänvisad till att parkera framför en annan bil. Fanns många dubbelparkeringar här.
Vi gick till väntrummet som var väldigt fullt. Fick en stol att sitta på. Rita pratade sedan men en personal och efter en kort stund blev vi visade till salen som nu Hasse blivit flyttad till. I korridoren på vägen dit låg det sjuka människor i sängar och väntade på behandling eller förflyttning. Salen Hasse hade flyttat till fanns det minst trettio patienter i sängar som var inkopplade med slangar och annat.
Nu hade Hasse fått en syrgasmask för att hjälpa till med andningen plus en massa andra slangar. Efter en kort stund kom läkaren för att informera mig om läget. Efter röntgen konstaterade dom att han var full med cancer, den hade spridit sig väldigt mycket. Han får mycket smärtlindring och har inte ont även om det såg plågsamt ut. Han får så mycket som behövs för att han ska kunna ha det så bra som möjligt.
Jag satt där ett tag och höll i hans hand. Småpratade om lite av varje. Jag vet inte om han visst att jag var där och hörde mig och det är det ingen som vet när en människa är i detta tillstånd.
Det sista som lämnar en är hoppet. Nu är det bara att vänta på att ett underverk ska inträffa.
Sedan körde Rita mig tillbaka till husbilen, hon är otroligt vänlig och snäll mot mig och jag uppskattar verkligen hennes hjälp.

Så förfärligt tråkigt! Vi har träffats för många år sen på mer eller mindre lagliga parkeringar i särskilt Spanien. Så har vi följt bloggen och era resor sen. Vi hoppas på det bästa!
Det är verkligen trist.
Kul att ni har följt bloggen .
Jeg blev så ked af at Hasse er blevet dårligere, vi ber om et mirakel så han kan få det bedre igen og I kan nyde jeres vinter på jeres bedste plads
Sender masser af styrke kram til dig og hvis du kan vil du så gi Hasse et kram fra mig, tænker meget på jer begge to
Kram 🥰🥰🥰🥰❤️fra Marianne
Det är verkligen mycket tråkigt och hoppas på mirakel.
Tack för kramar och kram tillbaka.
Neej, så fruktansvärt. Tänker på er och skickar alla goda vibrationer jag kan.
Har svårt att finna rätt ord för allting känns så banalt nu.
Ta hand om dig /Kram
Tack för alla goda vibbar.
Är så glad för att du skriver något i alla fall.
Tack och kram.
Vi er så kede af at høre at Hasse er blevet dårligere,, vi ber et mirakel så han blir friskere igen , så I kan nyde vinteren sammen
Og sender dig alle mulige styrke kram og godt du har en der kan hjælpe dig i den svære situation
Om det går så gi Hasse en kram fra os
Jeg gir dig en stor en på afstand , og tænker på dig
🥰🥰🥰🥰❤️
Kram Marianne
Tänker på er. Skickar massor med styrkekramar ❤️
Tack det behövs verkligen.
Så fort livet kan ändras, vi tycker det är tråkigt och tänker på er.
Nisse & Birgitta
Tack för att ni tänker på oss våra vänner.
Åhh så ledsen jag blir för er skull.
Ni hade väl kunnat få ha den här vintern i värmen.
Men än ska ni inte ge upp. Mirakel kan hända och det hoppas vi på.
Kramar till er båda från oss.
UllaåErkki
Tack.
Hoppas verkligen på ett mirakel, det har ju hänt förr!
Mitt hjärta gråter för dig. Många tankar snurrar runt i huvudet.
Bra att Rita hjälper dig.
Skickar ytterligare många styrkekramar och energi till dig.
🙏🙏🙏❤️❤️❤️
Tack Inrid för din medkänsla. Rita är en klippa för mig.
Tack för alla styrkekramar och energi till mig. Känns så bra att du tänker på mig.