Fy pyton vilket väder

Här har vi inte parkerat själv men jag vet en del husbilsvänner som gärna hade parkerat där och kanske har gjort det. Visst var det fint att kunna parkera där med sin husbil. Tror det nu är förbjudet att stå där med vilken bil som helst på grund av rasrisk.

2022-12-28

Vid 9 tiden i morse tittade jag ut och då låg det ett par centimeters blötsnö på marken. Det fortsatte snöa/regna hela förmiddagen. Det var många trafikvarningar på radion i dag så det var tydligen rätt så halt och slirigt. En del avåkningar hörde vi att det var. Det blev då så att vi inte kunde köra och handla tyckte vi.

I dag så gick jag inte ut på någon promenad med Gustava eller Rolle. Vädret var väldigt motbjudande. Blötsnö på marken och blötsnö uppifrån. Tyckte det var alldeles för vått och kallt, endast 2 plus. Gick bara ut det som var absolut nödvändig. Men jag saknade att gå en sväng. Ska ta igen det i morgon hoppas jag.

Grannen hade varit och skottat så vi kunde ta oss ut och till köket men det såg slirigt ut på förmiddagen. På eftermiddagen var det något bättre. Jag gick då till frysen i köket och hämtade tekakor till oss. Smakade så bra med ost och skinka till kaffet sedan. Det var länge sedan vi åt tekakor. Var även dags att tömma latrin men i dag så bytte jag bara kassetten. Slapp då att slira fram till tömningen. Får tömma 2 kassetter en annan dag när det kanske inte är så blött.

Enligt väderprognosen ska det bli en del regn och flertalet plusgrader framöver och det hoppas vi stämmer. Är betydligt bättre än snö och kyla.

I morgon räknar vi med, eller hoppas, att det ska vara bra väglag så vi kan köra och handla lite. Inköpslistan är redan lång.

Fryst pyttipanna, krögarpytt, med stekt ägg, inlagda rödbetor (HP sås till mig) tyckte vi smakade gott i kväll. Och inte att glömma nymald pepparmix på det stekta ägget. Vi köper pepparmixkvarn på Lidl och den använder vi ofta.

Vad det är fint med sådant som liksom bara finns där för att vara till glädje för oss!

2 reaktioner till “Fy pyton vilket väder”

  1. Visst är det bra med pepparmixkvarnar, vi har flera olika sorter av pepparblandningar och även salt på kvarn. Fast vi köper stora varianter på GiFi här nere.
    Vi åt en tonfiskgratäng idag med pastaskruvar. JR gör ett fat som brukar räcka till tre middagar och så blir det även över till hundarna. Så gott. Tog receptet från Reklamen från Lidl här nere.

    Hoppas ni får regn i morgon då 🙂

    Ha det så bra !!!

Kommentarer inaktiverade.