Vårtecken!!

Villaricos heter denna strand som vi parkerade på i februari 2016. En lång bred strand och det var en del husbilar där

2019-02-28

Fast luften var något kylig, 3-5 plus, är det underbart med sol och molnfri himmel. Jag mår bättre och känner mig piggare när det är soligt, det tror jag faktiskt att dom flesta gör. I dag så blev det en skön promenad i Kinna.

Dom här små växterna kämpar med stor energi för att komma upp i solljuset för att växa sig större. Det var det första vårtecknet i dag.

Jag fortsatte till Kinna Finbageri där jag satte Zacko utanför och gick in och köpte två frallor och två tekakor. Han sitter så fint och väntar och det tar absolut inte lång tid att handla. Gick sen i solen på hemvägen så mycket det gick och det kändes mycket behagligt.

Vårtecken nummer två kom någon timme senare. Det var även ett friskhetstecken. Det var så att Hasse tog en promenad till Kinna centrum där han köpte sig en korv med bröd i matståndet på torget. Den avnjöt han i solen på en bänk där han även pratade med några av Kinnas invånare. När han kom hem igen var han helt slut och fick lägga sig och vila en stund.

I dag så kom vår kärra som vi beställde för två dagar sedan på Jula. Vår gamla kärra har jobbat klart.

Då tog Hasse fram sin cykel för att cykla till Frendo för att hämta paketet. Det var vårtecken nummer tre och ytterliggare ett friskhetstecken.

Eftersom det var soligt och om än lite kyligt i lyften så var jag och Zacko ute och strosade runt lite på eftermiddagen. Så skönt att bara följa efter Zacko där han ville gå och nosa och bara stanna tills han ville fortsätta. Det kändes så bra nu när vädret var så fint. Men man fick ju trots solen ha på sig en varm jacka för vinden var något kall.

”De våldsamma” av Håkan Karlsson var stundtals verkligen våldsam. En bra bok med en spännande handling och, med vad jag uppfattar det som, bra och realistiskt polisarbete. Om bara en liten del är sant om det som kallas för ”Mörka krafter” så börjar jag känna ett stort obehag. Slutet på boken var rafflande men jag gillade det inte. För mycket våldsamt dödande.

Avslutar kvällen med att lyssna på Karlavagnen.

Tror vi står kvar här i morgon också.