
Även söderut kan vädret vara vresigt i februari. Bara så gått.
2026-02-19
Nu är jag rejält trött på dessa kalla nätter då jag måste använda gasol för att få det hyfsat varmt inne. Vill gärna ha det omkring 15-16 plus i alla fall. När sedan solen kommer upp på morgonen så blir det fort varmare inne så jag kan stänga av gasolen.
Det hade snöat lite under natten och även om det bara var lite så gillade jag det inte. Omer kom och plogade runt omkring på området och även utanför mig och det kändes bra att få se lite barmark.
Behövde fylla på min dunk med matlagningsvatten så jag gick och gjorde det. Tog sedan en promenad och det var faktiskt väldigt skönt ute nu. Solen lyste värmande från en klarblå helt molnfri himmel och jag behövde inga vantar!
Tillbringade sedan en trevlig stund på verandan med underhållande samtal. Fick höra lite mer om hur det var i Seglora “förr i tiden” och det tycker jag är mycket intressant.
Så var det dags för matleverans från Coop idag. Bilen kom en stund innan 5 och det var en liten bil som jag inte kände igen. Men chauffören kände jag igen för han har lämnat mat till mig här många gånger genom åren.
Det var en del frysta varor med idag och dom gick jag bort med till stora frysen med en gång. Kunde sedan sätta in Rulle som hade fått stå ute under eftermiddagen (han är ingen sån som klagar). Jag packade sedan upp mina varor och allt stämde. Tomater, potatis och rödlök var helt utan fel. Möjligen var löken i något för stor men då kan jag pickla en del för det är så gott.
Kollade alla “bäst före datum” och dom var långa precis som jag vill ha det. Jag blir så glad när allt är som jag vill ha det och det var det verkligen idag.
Jag har funderat på pannkakor i några dagar så idag bestämde jag mig för att det ville jag äta ikväll. Gjorde i ordningen smeten tidigare på kvällen så den skulle få svälla någon timme eller så. Stekte dom sedan tunna och gyllenbruna i smör och dom blev mycket goda. Åt dom med jordgubbssylt. Stekte några lite tjockare och dom ska bli till något annat gott imorgon tänkte jag.

Tänk att det är inte första gången som det har hänt och troligen inte sista heller!!

Skriver aldrig att göra listor för JR tycker inte om att ha den pressen, utan vi har allt i huvudet som ska göras och det är tillåtet att glömma också.
Pannkaka kan ju ätas med olika tillbehör och då blir det ju en ny rätt. Men de är goda med sylt. Vi brukar ha björnbärssylt och det tycker jag om.
Ha det så bra/Kram
Med eller utan lista så det som blir gjort blir gjort.
Pannkakor är lätta att variera med olika tillbehör.
Kram