
Utan tvekan så längtar jag till Peniche därför blir det en del gamla bilder därifrån. Här är det en konferens för traktens duvor. Såna hålls ofta på olika platser. Kolla sladdhärvan uppe i höger hörn. Så der det ofta ut här.
2025-01-26
Så var det kopieringspapper mellan dagarna igen. Jag menar vädret alltså. Grått, blåsigt och kallt, minus 2 till 5, tröttsamt nu tycker jag. Längtar efter sol och värme, det är bara att vänta men visst verkar det mycket avlägset?
Dag för ett sånt där “måste”jobb idag så det var bara att ta på sig och gå ut. Fy tusan vad jag frös. Kändes som om det var istappar i den friska ostliga vinden. Det hela tog inte så lång tid men alldeles för länge i den iskylda vinden som for runt mig utanför husbilen.
Gick bort till verandan och det blev en trevlig pratstund. Blev sittande en bra stund på eftermiddagen med varierande samtalsämnen. Lika kallt ute när jag gick hem. Lite svårt att få in Rulle i blåsten med det gick bra med knepen som jag har lärt mig genom åren.
Jag lyssnade på Kvällspasset på radion som vanligt. Det handlade om dom sämsta köpen som lyssnarna hade gjort. Det var så roligt och jag skrattade högt flera gånger. Hoppas dom kör samma tema i morgonkväll.
Jag hade ju god mat över från igår så det värmde jag. Smakade minst lika gott ikväll och jag blev lagom mätt. Så skönt att ha mat som bara ska värmas.
Senast lästa bok
”Bödlarnas gryning” är den tredje fristående och avslutande delen i Michael Katz Krefelds serie om Cecilie Mars. Spännande som vanligt, högt tempo med otroligt grymma och blodiga mord. Bra persongalleri och miljöskildringar av ett stökigt Köpenhamn med en del gängkrig. Inget riktigt bra slut utan det lämnas till ens egen fantasi att bestämma hur det blev.
Baksidestext
En mördare sprider skräck i Köpenhamn genom att uppsöka ensamstående kvinnor och döda dem, som en del av ett sjukt spel. Någon måste stoppa de brutala morden fort, innan fler oskyldiga kvinnor faller offer för seriemördaren
Cecilie Mars har med justitieminister Beatrice Klerkes godkännande intagit kontoret på Köpenhamnspolisen som chef över avdelningen för mordutredningar. Cecilie och hennes team får i uppdrag att lösa fallet och ta fast mördaren. Men snart upptäcker Cecilie att det finns fiender även innanför väggarna på poliskontoret. Någon har grävt fram ett gammalt ouppklarat mordfall där bevisen pekar på Cecilie, och det blir tydligt att någon är ute efter att sätta dit henne. Samtidigt som hon kämpar för att bevisa sin oskuld blir de kvinnliga offren i staden fler och fler.

Jag har ingen våg men troligen hade den talat om samma sak för mig!

Vi har en egen sladdhärva på stolpen på vår gata. Har alltid undrat hur de hittar rätt tråd när något ska åtgärdas.
Jag har blivit vän med vågen igen och även måttbandet. Har ju använt det sistnämnda för att kolla mina mått när jag köper kläder och kan konstatera att jag har gått ner minst tre storlekar nu. Allt utan att ens försöka. Det enda vi gjort är att ändra mattiderna.
Förstår att du längtar tillbaka till Portugal, det verkar vara så fint just där ni brukade bo på vintern.
Ha det så bra/Kram
Sladdhärvor är vanliga i byarna i södra Europa.
Helt otrolig viktnedgång bara genom att ändra mattiderna.
Kram