Solig dag

Lagos längs med vattnet det begavs sig en solig dag 20151113

2021-11-13

Solig morgon, 16 plus och absolut ingen vind. Det var rätt så livligt här med en massa barn som rusade runt och lekte på morgonen. Många plåtisar med många barn. Tycker det skulle bli trångt och jobbigt i en liten påtis med två vuxna och två barn. Men dom har nog bara övernattat här och tillbringar dagen på nångon parkering vid någon strand där alla kan vara utomhus på dagen och leka och njuta av strandliv.

Men på morgonen så låg vi kvar länge i sängen och lyssnade på Ring så spelar vi. Det tycker vi är så mysigt när det är lördag. Lyssnar på samtalen och så kommer frågorna och när svaren kommer så har vi slumrat till. Men vad gör det vi har ju lyssnat till dom trevliga samtalen och musiken.

Jag tror att det i dag var det bästa väder vi har haft sedan vi kom hit. Det var sol hela dagen och man kunde inte sitta ute i solen och det blev nästan lite för varmt. Då var det skönt att flytta till skuggan en stund.

För övrigt så var det mycket lugnt här i dag.

Det gäller att försöka hålla igång och aldrig ge upp.

2 reaktioner till “Solig dag”

  1. Härligt med lugna morgnar då man kan ligga och dra sig tills man är helt nöjd.
    Vi blev väckta idag av H som ville önska god farsdag till JR. Så kan det gå.
    Skönt att ni fått varmare väder nu och hoppas det håller i sig.

    Ha det så bra !!!

Kommentarer inaktiverade.