
2019-02-09
Regnade och blåste hela natten och ibland kraftigt av bådadera. På morgonen var det inte mycket snö kvar på marken, nästan bara högarna som var uppskottade. Rätt så lerigt på en del ställen men det går nästan att undvika dom. Och så klart stora vattensamlingar som man ska ta sig förbi. Men jag njuter av att det är barmark igen.
Det var 4 plus på morgonen när Zacko och jag gick ut. Det blåste en del och det kändes kallt. Regnade inte men när vi var halvvägs vid kyrkan så kom den en skur och blötte ner oss. Skuren var kort och vi hann nästan torka i vinden innan vi kom hem igen.
Resten av dagen var det växlande mellan regn och uppehåll men det blåste hela tiden.
Jobbade med datorn hela dagen och det gick inget vidare. Den fungerar i och för sig men det är just internet som är extremt långsamt. Egentligen så funkar det inte alls.
Hasse upptäckte att hans ena känga var trasig. Halva sulan hade lossnat och det är ju inget vidare. I morgon kör vi till Visko för att köpa nya vattenavvisande skor. Tror jag också behöver något nytt men inga skor.