Minusgrader, motvind och en toalett som gav upp – men inte jag

Här finns det olikfärgade hus och det gillar jag. Livar upp gatubilden och så klart är det en gata i Peniche.

Första dagen i årets andra månad var inte alls trevlig. Till att börja med var det fortfarande iskalla vindar och minus 2 – 6 som kändes som minst 12. Det blåser rakt framifrån och  mot bodelsdörren så den sidan är det verkligen obehagligt att vara på.

Sedan började det bli riktigt otrevligt. Det var stopp i toan! Skiten rann inte ner i kassetten (som tömdes igår) utan stannade kvar i underskålen och sedan blev det även kvar i överskålen. Det är en vakuumtoa och den är ju lite annorlunda. Jag fick inte loss proppen som hade satt sig i utfarten till kassetten. Nådde inte dit. 

Jag gick bort till verandan och förklarade mitt problem och undrade om det fanns något rensband som jag kunde låna. Det fanns och glad i hågen gick jag hem för att nu kunna nå fram till proppen och lösa upp den. Tyvärr så gick det inte som jag hade hoppats på. Det enda som egentligen hände var att det blev nergrisat inne på toan lite överallt. 

Jaha, tänkte jag, då får det bli på det jobbiga och rätt så äckliga sättet. Hämtade en hink och tömde det som fanns i skålen i den. Fortsatte ner till underskålen och fick även den nästan tömd. Tur jag hade lagt några tidningar på golvet för det skvätte lite hit och dit. Jag är inte äckelmagad och det är ju bra. 

Ut i kylan för att dra ut kassetten. När den lossnade (är lite trög) så lossnade proppen också. Det betydde att en massa dynga forsade ut på golvet i det trånga utrymmet som kassetten finns i. Nu stod jag ute i den iskalla blåsten och framåtböjd för att torka upp några liter skitvatten. Alla mina svordomar hade tagit slut så det var bara att jobba på.  

Det gick åt en hel rulle hushållspapper, 8 par vinylhandskar och sedan en del rengöringsmedel. Tid gick det också åt, ungefär drygt två timmar och jag fick gå in och värma mig ibland. Jag frös väldigt mycket och händerna var som isbitar. Det kom några vindbyar med is i som nästan gjorde att hela jag frös till is. 

Men det blev klart så småningom och jag tömde kassetten igen och gjorde rent den. Satte den på plats och nu så skulle det väl fungera. Det blev en stor plastpåse full med papper och den var så äcklig att jag stoppade in den i en annan plastpåse och knöt noga ihop den. 

Inne igen så var det bara att sätta igång och sanera toaletten. Det hade skvätt lite överallt på golv och väggar så fram med rengöringssprayen och sätta igång. Tur jag hade lagt tidningar på golvet så dom var det bara att lägga i en plastpåse. Nu torkade jag inte med papper utan offrade en stor trasa för rengöringen. Tog lite tid och det är ju inte så lättåtkomligt precis vilket alla vet som har husbil. Men det blev klart och nu har jag ett fräscht toautrymme som doftar gott. 

Trots ryggont och ont lite varstans så ville jag ha mat. Jag gjorde en stekt ägg och baconmacka med ketchup samt skivor med tomat och rödlök. Det brukar jag gilla och gjorde det även idag. Det gick fort och det var skönt att slippa stå upp så länge. Just att stå stilla är det som gör att min rygg verkligen värker. Men efter en Alvedon så går det bättre. 

Screenshot

Oftast är jag en nattuggla men inte ikväll efter dagens vedermödor. Är absolut utmattad.

4 reaktioner till “Minusgrader, motvind och en toalett som gav upp – men inte jag”

  1. Vilken djävla skit rent ut sagt. Jag känner verkligen med dig och hur hemskt det måste ha varit att stå därute i kylan med all skit.
    Skickar millioner sympatikramar.

    Ha det så bra/Kram

  2. Fy Farao! Känner med dig Eva. Men vi kvinnor kan också och envisa är vi. Tråkigt när sådant händer men inte mycket att göra åt det. Bra att du klarade av det och hoppas att det inte händer igen. Kramar till en händig kvinna från en Dito.

    1. Tack. Att vara envis är ett måste ibland.
      Det var skönt att det fixade sig.
      Kram till dig som fixar det mesta!

Kommentarer inaktiverade.