Lugn dag

Stolar med havsutsikt någonstans i Portugal för några år sedan.

2025-06-29

Ena dagen regnar det och andra dagen är det kraftig blåst som idag, 15 18 plus. Undrar vad det kommer att vara för väder den tredje dagen?

Nu var det bara en husbil som hit på förmiddagen. Tänk att den skulle parkera precis bredvid mig när det är helt tomt här! Kan inte riktigt förstå varför men jag behöver ju inte förstå allt!

Trots blåsten gick jag en promenad. När jag kom en bit bort och det var skog så var det lite lä och riktigt behagligt. Där var det skugga och något svalare men absolut inte kallt. Som vanligt skönt att komma ut och röra på sig en stund.

Senare på eftermiddagen blev det en tur till verandan för att utbyta lite åsikter om än den ena och andra. Vi tycker faktiskt rätt så lika i de mesta.

I kväll gjorde jag en kycklinglevergryta och kokt ris till. Såsen blev väldigt god och så finns det mat även till i morgon.

Senast lästa bok

”Påtaglig risk för skada” av Tove Klackenberg tyckte jag var bra. Intressant att följa hur arbetet i en domstol går till och hur en åklagare arbetar. Jag började med att läsa bok 2 i serien och har nu läst bok 1. Gick bra det också. Trots att det är ett tungt ämne som det skrivs om blir det aldrig tråkigt eller långsamt. Finns även en del relationsproblem som beskrivs. Slutet är spännande.

Baksidestext

Åklagaren Svea Lundström Duval tror sig först ha fått ett lätt fall. Två barn har hittats döda i garderoben hos en familj med svåra sociala och andra problem. Modern som antagligen har varit ensam hemma med barnen vid tiden för dödsfallen får ensam bära skulden och en fällande dom bör vara given. Efterhand som utredning fortskrider kompliceras utredningen. De trakasserier som anonymt riktar sig mot åklagaren stärker henne närmast i sin åsikt att i detta ärende finns mer än vad som först kunde antas. Vi har i Påtaglig risk för skada något så ovanligt som en svensk rättegångsthriller som utspelar sig på landsbygden i Värmland. Tove Klackenberg har på ett personligt, spännande och underhållande sätt lyckats levandegöra vardagsdramatiken i det svenska rättsmaskineriet. Tove Klackenberg är åklagare och känner från insidan väl den miljö hon här skildrar i sin debutroman. Hon har fått Svenska deckarakademins pris för bästa debutroman. 

Och då blir huvudet väldigt tungt på ett eller annat sätt.

2 reaktioner till “Lugn dag”

  1. Värmen här gör att JR är helt snurrig ibland och drömmer så verkliga drömmar. Han brukar aldrig komma ihåg det han drömmer, utan skrattar ofta åt mig och mina knasiga drömmar.
    Det brinner mycket vid Narbonne och vägen mot Toulouse. Vi har hört brandbilar tjuta förbi flera gånger idag och fått Alert från kommunen.

    Ha det så bra/Kram

    1. Den värmen som ni nu har kan ju påverka på båda det ena och andra sättet.
      Hörde nu på nyheterna om svåra bränder i dom område som du nämner. Hoppas att dom snart får kontroll över dom.
      Kram

Kommentarer inaktiverade.