
Någonstans i Sverige för tio år sedan. Så fint med den skira grönskan!
2025-05-13
Nu var det faktiskt skönt att det blåste lite för det var väldigt varmt och i synnerhet i solen. I morse var det 12 plus och senare på dagen omkring 22 varma grader. Det fanns bara höga slöjmoln på himlen i dag och det var väldigt skönt att gå ut.
Valde i dag att gå längs med ån och njuta av grönskan och åns lugna vatten. Doftade så gott på ett ställe och jag stod precis under en fullt blommande hägg. Det är nu man ska vara ledig alltså mellan hägg och syren (om man hade jobbat alltså). I morgon ska jag leta efter en syrenbuske.
I dag har jag haft allt öppet och så skönt det är. Blåser i och för sig en del in genom fönstret men det svalkar så skönt när solen ligger på. Undrar om jag kommer få nackspärr för att jag sitter tvärdrag?
På eftermiddagen gick jag en sväng och satte mig en stund på verandan för att prata lite. Som vanligt var det mycket trevligt.
Kokte lite spagetti och öppnade en glasburk med färdig köttfärssås bolognese som jag blandade i så det blev varmt. Tog bara så mycket som det behövdes till spagettin. Strödde sedan över rikligt med riven parmesan och det blev gott.
Vädret ska bli soligt enligt prognosen även i morgon. Möjligen någon grad svalare!

Så kan det vara ibland. Har faktiskt varit med om det!!

Har +23 i poolen nu och en fläkt är vad jag gärna vill ha om nätterna nu. Men affärerna har inte plockat fram dem ännu så vi har inte hittat någon. Våra gamla har ju gått sönder så vi måste köpa nya.
Du har det vårlikt nu med hägg som blommar. Våren hoppade vi nog över här nere så vi har försommarvarmt nu. Vi har redan +22 i poolen så det bådar ju gott. Nu behöver vi en liten fläkt till sovrummet för det börjar bli varmt på nätterna nu och det är lite jobbigt.
Ha det så bra/Kram
Hos er har ju sommarvärmen kommit med en gång.
Nu blir det snart dags för ett svalkande bad i poolen.
Fläkt och AC i sovrummet är väl vad som snart behövs!