Så lugnt

Bilden är från härliga Porto Covo 2015-11-11.

2021-11-11

Morgonen började med 17 plus och lite molnigt och ingen vind. Senare på dagen blev det rätt så soligt och en del varmare. Glad så länge det inte regnar och blåser.

Som vanligt var det en del som körde och andra kom hit. En fransman hade glömt att ta upp stödbenen där och det lät väldigt illa. Han stannade till precis utanför oss och gick ut och vevade upp dom. Det var det inga problem med och det var han nog glad för. Sedan fortsatte han ut.

Läst klart ”Elva dagar” av Stav Sherez var otrolig blodig och väldigt hemsk stundtals. Mycket spännande trots allt att följa poliserna utredning som isbland sperat åt många håll.

Baksidestext:

Vid ett sömnigt torg i centrala London rasar en brand som förtär ett litet kloster gömt bland bostadshusen. När kriminalkommissarie Jack Carrigan och kriminalinspektör Geneva Miller kommer till platsen upptäcker de elva döda kroppar i ruinen. Trots att bara tio nunnor bodde i klostret.
Det är elva dagar till jul. Polisledningen vill få fallet löst före helgen, men Carrigan och Miller börjar misstänka att nunnorna inte var det människor såg dem som. Varför gjorde de inga försök att fly undan elden? Vem var det elfte dödsoffret som hittades på en annan våning än de övriga tio? Och var finns klostrets präst, den ende som kan svara på deras frågor?
Carrigan och Miller tvingas kämpa mot både förutfattade meningar inom sin egen kår och mot den katolska kyrkohierarkin. Gradvis börjar de nysta upp trådarna i fallet, där somliga sträcker sig tillbaka till det tidiga 1970-talets radikala befrielseteologi och arbetarkamp för en värdig tillvaro i Sydamerika, medan andra leder till nuets brutala ligor som är beredda att tortera och döda för att slå vakt om sina affärer – trafficking, bordeller och narkotikahandel.
Elva dagar är en komplex, atmosfärrik och hela tiden överrumplande kriminalroman där elva dagars intensiv handling spänner över fyra decennier och två kontinenter.

Mitt röda öga är lite bättre i dag efter att ha baddat det några gånger med ljummet vatten.

Det gäller ibland att kämpa på.

2 reaktioner till “Så lugnt”

  1. Hoppas att det snart ska vara bra med ditt öga. Lite jobbigt att läsa böcker annars.
    Ujuj det hade kunnat bli väldigt tråkigt för fransmannen som glömde veva upp stödbenen.
    Så sant så att det är bara att kämpa på.

    Ha det så bra!!!

    1. Bättre och bättre dag för dag. Rinner lite en del men inte alls så rött och svullet.
      Det hade kunnat gå väldigt illa.
      Så är det för dom flesta av oss någon gång i livet.

Kommentarer inaktiverade.