Så sur och irriterad

2021-11-08

I dag var det lite höga skyar uppe på den för övrigt blå himlen. Dom skymde inte solen och det var 13 plus i dag på morgonen. Sov så härligt ända tills klockan var nästan nio och det var så skönt. Kände mig hyfsat pigg i när jag vaknade. Tog min lilla morgonpromenad och det var 13 plus, sol och ingen vind.

Blev lite varmare på dagen då solen var närvarande. Det blev uppemot 20 plus och så skönt att vara ute i dag.

I morse var min lur stendöd. Helt urladdad och det har aldrig hänt någongång överhuvudtaget. Men det var ju bara att sätt den på laddning.

Jag funderade då på hur beronde jag är av min mobiltelefon. Utan den så kommer jag ju inte åt mitt bank-id och en massa andra appar och annat som finns där. Kändes faktiskt lite otäckt när jag insåg hur beroende jag är av denna.

Då så tänkte jag att jag i alla fall på min bank skulle skaffa ett bank-id på min dator. Loggade in på banken via min telefon och installerade ett bank-id som skulle fungera här i tre månader. Nu finns det här på min dator men inte fan fungerar det. Blir så sur och irriterad. Ska försöka det i morgon igen. Nu i kväll så känns det lite för jobbigt att göra det.

4 reaktioner till “Så sur och irriterad”

  1. Har bank id på både datorerna och mobilen. Installerade bägge innan vi lämnade Sverige.
    Se där du fick dig en sväng idag och det är bra både för sömn och hälsa.

    Ha det så gott!!!!

    1. Bank ID fungerar endast 3 månader på datorn enligt bankens information.
      Blir alltid en liten morgonpromenad.

        1. Jag har också en dosa men den upphörde fungera för ett par år sedan. Och med Bank-ID kommer vi också åt myndighetspost samt att vi även har Kivra också. Där kommer all digital post in till mig. Verkligen bra. Hasse har sitt eget Kivra så klart. Men det kräver mobilt Bank-ID.

Kommentarer inaktiverade.