2021-06-16
Vacker plats och en underbart solig morgon att vakna upp till. Inte så varmt i skuggan bara omkring 15 plus och en svag vind.
Mycket skugga i allén där vi började vår morgonpromenad.
Väldigt fin utsikt över sjön.
Ingången till parken.
Här ligger kaféet så vacker vid sjön Anten.
Nere vid sjön var det rätt så blåsigt och rätt så kyliga vindar som svepte runt där. Mycket fin utsikt över sjön.
Finns även en liten badplats som på morgonen hade det soligt. Dock inget som lockade mig.
Vid elva var vi idag färdiga för att köra vidare. I dag fick vi bli lotsade eftersom den smala vägen som vi skulle köra på höll på att bli asfalterad. Blev inte så lång väntetid i dag bara några minuter men det var en lång sträcka som vi blev lotsade på.
Vi kom efter en rätt så kort körning fram till Alingsås och körde till Savannen. Fanns en del husbilar där men gott om plats för oss också.
Så här har vi parkerat.
Vi har fin utsikt utanför dörren i dag också.
Det är lite mer att titta på här och Zacko har mycket att gå runt och nosa på. Många hundar blir rastade här både på gräsmattorna och promenadvägarna.
En bild ifrån Savannen i kväll.
I kväll åt vi raggmunkar med rimmat stekt fläsk. Smeten i hinken hade stått så länge nu att det var dags att tömma den. Smakade jättegott som vanlig och vi hade rårörd lingonsylt till.
I morgon kommer vi troligen att köra till Rydal.
Vilka fina bilder på ett grönt försommarSverige. Vår gräsmatta har blivit mer brun nu då solen är så stark.Vi vattnar inte den.
Inte så förtjust i raggmunk men det är ju hederlig svensk husmanskost. Lite väl mastigt för mig.
Ha det så gott!!!!
Det är mycket vackert här.
Inte så konstigt att gräset blir brunt hos er.
Det är mastig mat men vi gillar det.