
En bild från en okänd plats i Moseldalen när var där 20120921
2026-09-21
Idag så kom sommaren på återbesök. Himlen har varit klarblå i stort sett hela dagen med bara några få små vita moln senare på eftermiddagen. Solen har verkligen värmt och glatt oss i dag denna måndag. En väldigt bra start på denna veckan i slutet av september. Temp.eraturen har legat på mellan 12 – 20 plus.
Så skönt att kunna sitta inne med allt öppet idag, det blåste nämligen inte så mycket. Blev inte så lång promenad idag för jag hade lite annat som skulle göras vilket händer ibland. Men min verandatid avstår jag helst inte ifrån.
Idag pratade vi om gamla tv-program samt om några nya som håller på och dessutom om andra som snart ska komma igång. Hösten är ju den tid när det är en massa olika program som startar efter sommarens trista repriser. (Det är inte jag som tycker det är trista repriser för jag har troligen inte sett några av dom).
Jag hänger ju inte riktigt med utan ställer frågor hela tiden och mina vänner svarar så tålmodigt på mina frågor. Då känner jag att jag ändå hänger med lite.
Gick sedan hem och väntade på att maten från Coop skulle levereras. Halv sex kom bilen och chauffören bar in påsarna i bilen. Så bekvämt. Packade upp och allt såg bra ut som vanligt. Men idag så fattades det faktiskt en vara. Det var en påse med fryst Criss Cross fries så jag tog kontakt med kundtjänst och fick pengarna tillbaka. Nu var det ingen katastrof för jag hade en oöppnad påse i stora frysen. Jag tycker dom är jättegoda.
I kväll stekte jag potatisbullar på järnet efter att jag hade stekt bacon där samt med lite extra smör. Serverades med lingonsylt och lite annat. Det är mat som jag gillar och det smakade jättegott. Det gjorde också tomat med rödlök och salladsost.
Det här fina sommarvädret ska tydligen fortsätta några dagar framåt och det ser jag framemot.

Det skulle jag också vilja göra någon gång och då stå kvar och dokumentera det hela!

Roligt det där med skylten.
Dessa dagar törs man knappt läsa nyheterna för det dyker upp konstigheter hela tiden så vet inte vad det är som händer.
Vi tittar mest på fransk tv och så NetFlix nuförtiden.
Så skönt med lite sol istället för regnet ni haft ett tag.
Ha det så bra/Kram