
Var vi är syns på skylten på bilden och året när bilden är tagen var 2013. En mycket lugn och trevlig ställplats tyckte vi. Återkom dit några gånger när vi körde i norrut.
2029-07-19
Jodå, den prognosen stämde. Temperaturen sjönk under natten ner till 10 plus så det var nästan kallt. Inne kändes det lite svalt i morse så jag satte på värmen. Ingen mening med att sitta och småfrysa när man inte behöver det. Efter en stund så blev det varmare och skönare.
Ingen sol idag utan helmulet och bara 15 plus. Tänk så fort det kan ändra sig och bli hälften så varmt som det var häromdagen. Vinden var svag och det kom inte så mycket regn.
Gick en sväng idag med jacka samt väst på. Lite svårt att hålla värmen tyckte jag, skulle kanske jag tagit en varmare jacka? Avslutade promenaden med ett besök på verandan. Idag så satte vi oss inomhus. Tittade lite på TV eftersom den stod på. Men så klart var vi inte tysta utan kommenterade friskt det som visades på skärmen. Som vanligt var det repriser, men för mig var det första gången som jag såg det. Rätt så trevligt men inget som jag kommer att leta upp för att titta på.
Fick en granne en plats bort på eftermiddagen. Det finns hur många tomma ställplatser som helst och så skulle dom parkera bredvid mig. Är egentligen inget problem för husbilen är rätt så kort så den skymmer inte min utsikt på något sätt. Hoppas det inte blir mycket regn för då får dom en mycket stor vattensamling utanför bodelsdörren!
Gick sedan hem lagom till kaffe och macka och det smakade som vanligt gott. Resten av eftermiddagen försvann i en väldig fart som vanligt. Surfade runt lite och läste desto mer. Helt plötsligt var det dags att börja tänka på middag.

När jag gick hem så gick jag till köket och hämtade en fryst enportionsrätt. Det blev italienska kalvfärsbiffar med spagetti och lite annat. Värmde rätten i af och det smakade rätt så gott.

Ikväll så är det äntligen slut på VM i fotboll. Ibland, men rätt så sällan, har det varit roligt att lyssna på det men nu är det skönt att det äntligen är över och att radioprogrammen återgår till det normala. Men det gör dom ju inte för det är fortfarande sommartablå som gäller men den är helt ok.

Vi lyssnar på en kanal här som heter nostalgi och det är absolut ingen sport där utan endast musik från förr. Skönt att slippa modern musik och de spelar ofta svenska artister som Abba, doktor alban mm.
Ha det så bra/Kram
Jag gillar P4, för det mesta bra musik, nyheter, intressanta intervjuer med spännande personer samt mycket annat.
Kram