2024-11-08
Varierande molnighet och varmt, 19 – 24 plus och knappast en vindpust. Vid nio gick jag iväg mot Continente och hade så klart Rulle som gott sällskap. Till Continente är det ca en km i lätt uppförsbacke och det var rätt så ansträngande. Det är jobbigt med Rulle på den stenlagda trottoaren. Väldigt skakigt.
Kom fram till varuhuset och hittade till ingången. Rätt så kuperat här och mycket ojämnheter på marken. Jag uträttade vad jag skulle och gick sedan ut igen. Lika långt hem men nu var det lite lätt nedförslut och det var enklare. Var hemma igen innan en timme hade gått.
Blev några bilder som visar hur det ser ut här. Väldig blandning av förfall och välvårdat och fint. Men skönheten sitter som bekant i betraktarens ögon.
Finns en del hus med flera våningar också.
En del växter runt trädet. Dom sköter sig nog själv.
Så här fint är det också och det här är på andra sidan gatan.
När det gäller övergångsställen kan man verkligen hålla sig för skratt. Det kan i bästa falla vara fasat på ena sidan och mycket hög trottoarkant på den andra sidan. Sämst är det när det inte finns någon fasning alls utan höga kanter på båda sidor. Med lite trixande så löser det sig men det är lite jobbigt. Ibland går jag en bit på gatan för att hitta någonstans där kanten är lägre. Egentligen går det bra att gå på gatan i stället för bilisterna är mycket hänsynsfulla här.
Det var väldigt mycket omsättning på husbilar här i dag. Det verkade som det kom hit fler än vad som körde. Personalen hade mycket att göra under eftermiddagen.
Stekt falukorv med makaroner, ketschup och riven parmesan var inte helt fel i dag.
Ingen dum känsla alls. Skönt med bekväma kläder och skor och ett gott vin.
Visst är det så att bekväma kläder kan ta en hur så långt som helst.
Vi har precis likadana gator här och trottoarer. Inte lätt att gå med vare sig rullstol eller rullator.
Vi har överlevt ännu en dag med löptik och övererotisk hanhund.
Ha det så bra!!!!
Det är skönare med bekvämkläder och skor. Har ju ingen betydelse hur det ser ut bara det känns bra!
Lite jobbigt när det inte är vad vi brukar säga är anpassat efter vad som kan krävas när man har lite svårigheter med att ta sig fram.
Men det är väl något EU får jobba med som dom ännu tyvärr inte ännu har uppmärksammat. Att korkarna sitter fast är ju mer viktigt.
Nu närmar sig ju slutet för löptiken så ni kan återgå till er lugna och sköna vardag.