2018-02-22
Vilket åskoväder det kom här på kvällen i går. Regnet forsade ner och det lät så högt i husbilen. Men ännu högre lät åskan. Zacko har ju på äldre dar blivit åskrädd så han satt i mitt knä och skakade. Vi skulle precis gå ut när det hela började, tur att vi inte var ute för regnet kom snabbt över oss.
Och sen så kom vi inte ut för det hade blivit en enormt stor vattensamling utanför husbilen och inte bara utanför utan runtomkring på ett stort område. Som tur är vet jag att Zacko klarar sig ändå utan sista kisseturen.
Det blev morgon och då var det inget regn men soligt och endast 8 plusgrader. Solen var på väg upp över bergen och det blev strax varmare.
Hasse flyttade husbilen någon meter framåt så vi kunde komma ut utan att få våta fötter.
Någon trevlig morgonpromenad blev det inte.
Jag gick ner emot stora vägen och här ville jag absolut inte gå. Kände för trångt och bilarna körde fort här. Jag och Zacko gick istället fram och tillbaka på vägen utanför ställplatsen. Nedför och uppför några vändor, det fick duga.
Sedan så var vi ute och väntade på brödbilen som skulle komma mellan 8.30 – 9.30. Den kom 9.40 och körde in på ställplatsen med en glad tutning. Jag köpte två små avlånga bröd. Jag var först och sedan så kom det flera som villa köpa nybakat bröd.
Vi fikade i lugn och ro och vid tolvtiden så lämnade vi ställplatsen. Blev samma väg tillbaka till motorvägen och sen någon mil där på samma väg som vi körde dit på. Svängde sedan av mot Nijar. Nu var det en rätt så smal väg som slingade sig uppåt. Som tur var det inte så långt. När vi kom fram till Nijar så var det en trång gata som ledde upp till parkeringsplatsen där man får stå med husbil.
Här står vi och dom två husbilarna på andra sidan är svenskar som vi känner sedan tidigare.
Jag gick en sväng ner till ”huvudgatan” där det finns en del affärer.
Det fanns korgar, keramik, vävda mattor och en del annat. Livsmedelsbutiker och så klart en hel del barer.
Här ville vi inte parkera utan vi lämnade denna stad rätt så snabbt. Nu körde vi tillbaka på samma väg igen. Men efter en stund så svängde vi av mot Murcia. Nu så skulle vi inte dit utan vi körde sedan till Huércal – Overa där det ska vara en husbilsträff i helgen.
När vi kom dit så var det många svenska husbilar som stod där plus några andra från andra länder. Vi gick ut i det varma soliga vädret och gick runt och pratade med våra klubbkamrater som det var roligt att träffa igen.
Lite senare så var det dags för dom som är med på träffen att flytta på sig till den plats som är reserverad för denna bouleträff. Efter någon timme så var alla på plats. Vi stod kvar för vi hade inte anmält oss till träffen men så klar var vi välkomna och flytta med.
På kvällen så gick jag en sväng med Zacko bort till husbilarna. Här hade dom det trevligt.
Här står husbilarna snyggt uppställda i prydliga rader.
I morgon så ska det bli en solig dag och det ser vi framemot. Och vi ser även framemot att träffa alla trevliga klubbkamrater som är här