
Bild från någon gång i södra Spanien.
2026-05-01
Fortsatt underbart väder idag också. Sol från en underbart klarblå himmel som var helt molnfri och från 2 – 22 under dagen och med lagom vind. Alltså den kallare temperaturen är på morgonen och den högsta under dagen för att falla igen mot kvällen.
Inatt var det strömavbrott. Jag vaknade av att radion blev tyst tjugo minuter i fyra på morgonen. Gick ner och kollade att kyl/frys hade slagit över till gasol vilket det hade gjort. Tänkte sätta på gasolvärme men tänkte att strömmen kommer nog snart tillbaka vilket den inte gjorde. Det blev kallare och kallare men det var varmt och skönt under täcket bak i bilen så jag bara låg kvar.
När jag sedan lämnade sängen så var det bara 12 plus inne och det var minsann friskt då. Satte på gasolvärmen och det inte så lång tid förrän det började kännas varmare. Sedan kom solen fram bakom träden och snart var det riktigt behagligt inne.
Efter någon timme så hade vi ström igen, det var några proppar som hade gått och det var snabbt fixat av Omer. Så var den så kallade ordningen återställd.
Det hade inte blivit någon brasa igår kväll. Dom hade “vattnat” högen och en del runt omkring med en hel del för mycket vatten. Trots idoga försök fick dom inte någon eld. Det var helt enkelt för vått. Många försökte men ingen lyckades!! Väldigt snopet så att säga, det var många som hade samlats för att titta på denna begivenhet som fick återvända hem med kanske någon besvikelse.
På eftermiddagen så var vi även idag några som samlades på verandan för att äta tårta och dricka kaffe. Det smakade gott och vi hade det som vanligt väldigt trivsamt tillsammans.

Då så kom det hit en kille med denna texten på sin tshirt. Så är det.
Idag blev det bara några kortare promenader för jag hade lite träningsvärk i benen. Men det är inte alls fel med flera kortare promenader.
Efter som min äldste son nu står här med sin husvagn och familj så gick jag dit och pratade en stund med dom mot kvällen. Vilken fart det är på lilla barnbarnsbarnet men det är det ju på barn som är elva år. Hon höll verkligen igång sin morfar som verkade ha minst lika roligt. Det är väldigt roligt att dom har kommit hit tycker jag.
En del husbilar körde härifrån idag och dom tomma platserna fylldes snabbt med nyanlända husbilar. Det var många som ringde hit och kollade om det fanns plats. Jag tror att det är fullt på ställplatserna och även på campingplatsen. För tältare finns det gott om plats, dom är inte så många än så länge.
Ikväll värmde jag en pulled pork (vilket går rätt så fort) och åt tillsammans med Rydbergs goda potatissallad. Det blev mat kvar en dag till vilket det brukar bli. Smakade väldigt gott och även skivad tomat, rödlök med salladsost slank ner mer som en liten förrätt under tiden som köttet blev varmt.
Troligen blir det ännu en varm dag imorgon och det ska bli så skönt. Jag gillar ljuset som solen för med sig.

Kan det bli bättre än så här??

Den bubblan var söt. Hade gärna haft en sådan.
Ja vi har ett djäkla svårt jobb nu men hellre det än alternativet.
Då är vi på god väg mot sommaren då och det känns förbaskat bra.
Ha det så bra/Kram
Visst är den fin?
Det gäller att hänga på!!
På väg i alla fall.
Kram