Underbar sommardag!

Det blommar så fint nu i dikena bredvid vägen.

Det var i dag som värmen och solen kom hit. Natten hade varit klar och kylig 8 – 9 plus så det gick att sova rätt så hyfsat. Morgonen var solig och temperaturen steg snabbt till över 20 plus. Vinden var svag i dag men ibland kom det lite svalkande vindar. PÅ eftermiddagen kom det lite små moln som ibland någon kortare stund parkerade sig framför solen.

I dag kunde jag ha allt öppet och det var även öppet när jag gick iväg på en promenad mitt på dagen. Inte dörren för den fick vara stängd. Letade efter skugga och det fanns en bit bort och där var det lagom varmt att gå. Det var lite för varmt i solen. Men i dag så kändes det verkligen som sommar!!

På campingen var det mycket lugnt och folk satt ute i solen/skuggan och njöt i värmen. Ingen orkade att göra så mycket i värmen.

Sedan var jag social ett tag och det var trevligt. Var på verandan ett tag och pratade sedan med mina grannar en stund. Bra avslutning på en somrig dag.

Jag har träningsvärk i min högra arm. Efter en stunds fundering kom jag på att det måste komma sig av min ihärdiga jakt på flugor att ta livet av. Blir många slag med flugsmällan under dagen och i synnerhet under kvällen. Gillar inte att dela bostad med en massa flugor!! Finns det någon som gör det?

Eftersom jag var sugen på pannkakor så stekte jag en lagom mängd av dom. Blev lite senare mat idag på grund av värmen med det gjorde inte mig något. Smakade så gott med jordgubbssylt på.

Värmen ska fortsätta några dagar framåt och det känns så bra.

Men vad gör det att det mesta tar längre tid nu. Även dumheterna!!!

2 reaktioner till “Underbar sommardag!”

  1. Vi har haft en mellandag med lite svalare väder endast +28 i skuggan och då kan man vara ute.
    Tyvärr har jag mest suttit på toaletten långa stunder. Alltså lite av ett bakslag idag alltså.
    Vi duschade Lino idag och så har han börjat få sin tablettkur. Så nu håller vi tummarna att han blir av med sina bakterier.

    Ha det så bra/Kram

    1. Ni har helt klart blivit mer vana vid värmen.
      Hoppas du snart blir bra igen och att Lino också blir det.
      Kram

Kommentarer inaktiverade.