2020-03-19
Lätt mulen morgon, svag vind och 15 plus. Gick bort till strandpromenaden och där var det ödsligt.

Röd/vita avspärrningsband har satts upp för att det är förbjudet att vistas på stranden. Verkar väldigt onödigt för vem vill vara där i detta vädret! Men det var faktiskt 2 personer som gick längs med vattenbrynet. En med hund och en utan. Och det var ju ingen folksamling precis och det var nog minst 50 meter mellan dom.

Det är ingen trängsel där vi står. Dom två husbilarna som syns på bilden till höger körde iväg under dagen.
Hasse tog sedan sin cykel och susade bort till Mercadona för att handla lite. Han kom tillbaka rätt så snabbt tyckte jag. Han hade med sig ett långt bröd och 1 kg jordgubbar! Det var så att Mercadona var stängt så han handlade i fruktaffären på andra sidan gatan som hade öppet. Och varför hade Mercadona stängt då undrade vi. Det är så att det är typ ”Fars Dag” i Spanien i dag och det är en helgdag. Så det var inget konstigt med det.
Hasse berättade för mig att en polisbil körde långsamt och kollade dom som var ute och gick. Dom stannade till och samtalade med några av promenerarna. Vad dom sa vet jag ju så klart inte. Dom sneglade lite på Hasse, sa han, men när han gick in i fruktaffären så avtog deras intresse. Man får ju vistas ute på väg till affär och hem igen.
För övrigt så var det ett gott bröd och jordgubbarna smakade jättegott på eftermiddagen. Är över till i morgon också.
Som det är nu så kvittar det var man står med husbilen. Kommer troligen inte in på någon ställplats för det verkar som att dom har stängt. Hade kontakt med en ställplats i Palamos och där fick man stå gratis en natt och tömma gråvatten och fylla färskvatten. Men ingen annan tillgänglig service. Så dit kommer vi inte att köra.

Läste klart en bok som heter ”Smutsigt hantverk” av Christian Diesen och Ingemar Hård. Boken var rätt så underhållande, tankeväckande och provocerande. Lite smårolig ibland med så kallad göteborgshumor. Lite för mycket politik, byggarbetsplats och maktspel. Ingen bok som jag kan rekommendera.
I kväll så åt vi pannkakor och det var som vanligt gott. Drabbades av paltkoma efter maten och tog en kort liten slummer. Alla tre. Så skönt.
Troligen är vi kvar här i morgon.
Här får vi inte cykla så nu får svarta faran vila ett tag. Vi handlar en gång i veckan eller vi JR kör bort till Super-U. De slutar att dela ut post i morgon.
Blir frustrerad på en del människor som inte verkar förstå allvaret i detta. Nu verkar vi drabbas av en lindrig släng men det finns de som inte klarar detta viruset. Men vi kan bära med oss smittan och det måste man tänka på.
Ha det så gott 🙂
Här får man cykla om man har ett ärende till affär, apotek eller annat som är öppet.
Så klart så ska man tänka sig för och hålla sig för sig själv så långt som det går.
Samt att tvätta händerna mycket ofta.