2021-03-26
Om vädret finns egentligen inget att säga. Det bara fortsätter att bara vara hur bra som helst.
Zacko var lite dålig i magen på morgonen men det gick som tur var över rätt så fort. Under vår morgonpromenad så blev han pigg och glad igen. Tror han hade fått i sig något olämpligt.
På eftermiddagen så gick jag till Aldi. Hade öppnat den sista flaskan med kolsyrat vatten och ville ha hem en till. Jag är lite beroende av det. I min yoghurtsburk var det inte heller mycket kvar så en sådan ville jag också ha en ny av. Även bananerna var slut. Handlade även lite till och det var inga problem med att bära hem det. Nu gäller det att planera för att få ihop det så allt fungerar.
Suttit en del vid datorn som vanligt. Roligt att genom FB kunna ha kontakt med familj, vänner och bekanta.
Hasse gör stora framsteg nu tycker jag. I dag så började han med att gå ut och in ur husbilen själv. Jag har faktiskt bara varit ute och bakom honom utan att hjälpa till på något sätt dom sista dagarna och nu kände han sig tillräckligt säker och stabil även när jag inte fanns där.
Han har även börjat gå lite längre promenader inom området med sina kryckor. Utökar en liten bit för varje dag. Han jobbar på bra tycker jag.
Spagetti med en vitlöksdoftande sås med fläskfilé och riven parmesan smakade jättegott till middag i kväll.
Träning ger färdighet så det är bara att jobba på.
Känner med Hasse just nu. Jag som inte fick stödja på foten i tre månader och när jag äntligen fick göra det och kunde hoppa runt på kryckor var jag så lycklig. Heja Hasse!!!!
Vi äter också spagetti men med köttfärssås.
Ha det så gott !!!
Förstår att du sympatiserar med Hasse nu. Han behöver lite hejarop.
Spagetti är gott med mycket.